Find out worldwide classic sailing and racing results in the listing below (includes U.S. and Caribbean).

If you're looking for forthcoming regatta event dates click the button below. Also reference our Blue Book for Classic Yachting – the directory.


EUROPEAN REGATTAS


Les Voiles D'Antibes

1st - 5th June 2016

BIG BOATS (OVERALL)

 1st MOONBEAM IV (7 points), 2nd CAMBRIA (9 points), 3rd MOONBEAM OF FIFE IIII (11 points), 4th HAllowe'en (14 points)

CLASSICS (OVERALL)

MARCONI B – 1st Ea (7 points), 2nd LyS (10 points), 3rd YANIRA (9 points)

MARCONI C – 1st CRAZY LIFE (5 points), 2nd SILHOUET (7 points), 3rd NANNIE (13 points)

MARCONI RACING – 1st ENCOUNTER (5 points), 2nd GANBARE (7 points), 3rd RESolute Salmon (13 points)

EPOQUE AURIQUE (OVERALL)

1st CHINook (4 points), 2nd EVA (8 points), 3rd ORIOLE (12 points)

EPOQUE MARCONI A (OVERALL)

1st ROWDY (5 points), 2nd LEonore (7 points), 3rd ENTERPRISE (12 points)

EPOQUE MARCONI B (OVERALL)

1st SKYLARK of 1937 (5 points), 2nd WHITE WINGS (8 points), 3rd ARGYLL (16 points)

EPOQUE MARCONI C (OVERALL)

1st JALINA (4 points), 2nd SONDA (8 points), 3rd ADRIA (15 points)

SPIRIT OF TRADITION (OVERALL)

1st FREYA (5 points), 2nd SAVANNAH (9 points), 3rd legolas (12 points)

 


Suffolk Yacht Harbour Classic Regatta

11th - 12th June 2016

(OVERALL)

1st Arrow (West Solent One Design), 2nd Whisper (international One design), 3rd Zest (Tumlare)

FAST CLASS (OVERALL)

1st Arrow (West Solent One Design), 2nd Whisper (international One design), 3rd STIletto (kim holman)

SLOW CLASSIC (OVERALL)

1st Zest (Tumlare), 2nd Lynx (Half TOnner), 3rd Alona (East Anglian O.D.)

STELLA CLASS (OVERALL)

1st Stardust (Sail no. 89), 2nd Timoa (Sail No. 91), 3rd Lodestar (Sail No.64)


Argentario Sailing Week

16th - 19th June 2016

CLASSIC -160 (OVERALL)

 1st NAIF (4 points), 2nd ENCOUNTER (9 points), 3rd OUTLAW (9 points)

CLASSICS +160 (OVERALL)

1st MADIFRA II (7 points), 2nd OPTIMIST (8 points), 3rd ATREVIDO (8 points)

VINTAGE -160 (OVERALL)

1st LEONORE (5 points), 2nd ENTERPRISE (6 points), 3rd CHinook (7 points), 4th ROWDY (12 points), 5th MANiTOU (18 points)

VINTAGE -200 (OVERALL)

1st Skylark of 1937 (3 points), 2nd FJORD IIII (7 points), 3rd ARGyll (8 points), 4th MArjatta (15 points)

VINTAGE +200 (OVERALL)

1st Linnet (3 points), 2nd Jalina (6 points), 3rd MONDRAGONE (9 points)

SPIRIT OF TRADITION (OVERALL)

1st RAINBOW (5 points), 2nd FRUSCIO di Victura (6 points), 3rd Pyxis (7 points)

 


Panerai Cowes British Classic Week

16th - 23rd July 2016

CLASSICS (OVERALL)

CLASS 1 – 1sT FLIGHT OF UFFORD (7 points), 2nd STrega (15 points), 3rd DIDO (19 points)

CLASS 2 – 1st WHOOPER (6 points), 2nd VOLONTE (12 points), 3rd CETEWAYO (15 points)

CLASS 3 – 1st MIKADO (6 points), 2nd KRABAT (16 points), 3rd FREYJA (25 points)

CLASs 4 – 1st CERESTE (12 points), 2nd ESTRELLA (10 points), 3rd RAGDOLL (23 points)

6 mR Class (OVERALL)

1st ST KITTS (13 points), 2nd NANCy (22 points), 3rd THISTLE (26 points), 4th MAIDA (40 points)

8 mR Class (OVERALL)

1st SASKIA (17 points), 2nd ERICA (26 points), 3rd ATHENA (30 points), 4th HELEN (30 points),5th IF (30 points), 6th SIRIS (33 points), 7th OSBOURne of wight (42 points).


Charles Stanley Cowes Classics Week

11th - 15th July 2016

(OVERALL)

Charles Stanley Cowes Classic Week Overall Winner / Charles Stanley 1792 Cup awarded to

'Danny' / Roger Wickens

CLASSIC YACHTS - RED 1 CLASS

1st Desperado of Cowes, 2nd Bojar

CLASSIC YACHTS - RED 2

1st Sheevra, 2nd Sunmaid V, 3rd White Heather

CLASSIC YACHTS - BLUE

1st Samphire, Esterlia, 3rd Jimmy Cricket

FOLKBOAT / Dr Browns Salver Trophy awarded to

'Samphire'

OLD GAFFERS WHITE

1st Peggy Bawn, 2nd Ivy Green

OLD GAFFERS SILVER

1st Mizpah, 2nd Sepia

8mR CLASSICS

1st Helen, 2nd Athena

6mR CLASSICS

1st Sioma, 2nd Thistle

DARING CLASS

1st Doublet, 2nd Dynamite, 3rd Destroyer

SOLENT SUNBEAM CLASS

1st Danny, 2nd Argosy, 3rd Harmony

CLASSIC DAYBOATS CLASS - YELLOW

1st Gwaihir, 2nd Mistress, 3rd Buccaneer

VINTAGE DRAGON / Royal Singapore YC Dragon Model awarded to

'Mistress'

FLYING FIFTEEN / Calf Cup awarded to

'Vaquero'

NATIONAL SWALLOW / Aitken Challenge Cup awarded to

'Gwaihir'

CLASSIC DAYBOATS CLASS - ORANGE

1st Whisper, 2nd Skye, 3rd BOD 8

BEMBRIDGE ONE DESIGN CLASS/ Red Funnel Plate awarded to

'BOD 8'

LOCH LONG CLASS / Painting awarded to

'Whisper'

X.O.D. / Haines Boatyard Trophy

1st Gleam, 2nd Madeleine, 3rd Lone Star, 4th Xl, 5th Palassie, 6th Ibex, 7th La Mouette

TEMPEST CLASS / Queeen Victoria Jubilee Cup

1st Holzwurm, 2nd Do-to-Ho, 3rd Pulce d'acqua, 4th Humba, 5th Ramadama

Concours d'Elegance / Classic Boat Magazine Trophy–

'Greensleeves 11'

Ratsey & Lapthorn Travellers Trophy –

'Pippa'

Seamanship / Classic Boat Magazine Trophy –

'Penny'

Charles Stanley Cowes Classics Week New Helm Trophy –

'Samphire' / James Hoare


Vele d'Epoca di Imperia

7th - 11th Septemeber 2016

BIG BOAT CLASS (OVERALL)

1st Moonbeam IV (5 points), 2nd Moonbeam of Fife (5 points), 3rd Halloween (8 points)

CLASSIC CLASS 1 (OVERALL)

1st Namib (1pt), 2nd Nannie (2pt), 3rd Ardi (3pt), 4th Roi D'ys (5 pts)

CLASSIC CLASS 2 (OVERALL)

1st Giraldilla (1 pt), 2nd Atrevido (2 pt), 3rd Hilaria (3pt), 4th Outlaw (4pt), 5th Magia (5pt), 6th Joir II (6pt), 7th EA (10pt), 8th Leticia do sol (10pt), 9th Artica II (10pt)

CLASSIC CLASS 3 (OVERALL)

1st Huna II (1 pt), 2nd Capricia (2pt), 3rd Stella Polare (3pt), 4th Paulena (4pt), 5th Armelea (5pt)

CLASSIC MODERNI (OVERALL)

1st Il Moro de Venezia (3pts), 2nd ganbare (7pts), 3rd Sagittarius (12 pts), 4th Encounter (13 pts), 5th Naif (14 pts), 6th Resolute Salmon (14 pts), 7th Madifra II (21pts)

EPOCA AURICI (OVERALL)

1st Chinook (5 pts), 2nd Spartan(6 pts), 3rd Olympian (7 pts), 4th Eva (13 pts), 5th Kelpie (16 pts), 6th Marigold (19 pts), 7th Oriole (20pts), 8th Kelpie of Falmouth (23 pts), 9th Vistona (26 pts), 10th Nin (30 pts)

EPOCA MARCONI CLASS 1 (OVERALL)

1st Leonore (3pts), 2nd Jalina (6 pts), 3rd Java (10pts), 4th Flicka (15pts), 5th Nautica W23 (16pts), 6th Gabbiano (19 pts), 7th Antares (27pts), 8th Windhover (27 pts)

EPOCA MARCONI CLASS 2 (OVERALL)

1st Enterprise (5 pts), 2nd Rowdy (5pts), 3rd Jour de Fete (10 pts), 4th Argyll (14 pts), 5th Serenade (16pts), 6th Comet (23 pts), 7th Manitou (23pts), 8th Circe (24pts), 9th Marjatta (25 pts), 10th IrinaVII (29 pts), 11th Alzavola (32 pts)

EPOCA MARCONI CLASS 3 (OVERALL)

1st Eilean (4pts), 2nd Emilia (5 pts), 3rd Latifa (10 pts), 4th Oiseau de Feu (11 pts), 5th Caroly (15 pts), 6th Gladoris II (21pts)

SPIRIT OF TRADITION (OVERALL)

1st Kookaburra (3 pts), 2nd Dulcinea (7pts), 3rd Scherzo (8 pts), 4th Tamara III (12 pts), 5th Birbona (15 pts), 6th Orsa Maggiore (21 pts)

 


Cannes Regates Royales

20th - 24th September 2016

All results are shown the galleries below

Big Boat Class

Classique

Epoque Aurique

Epoque Marconi <15

Epoque Marconi>15

Spirit of Tradition

12 Metre Class

Les Voiles de Saint Tropez

24th September – 2nd October 2016

(OVERALL)

TRADITION - 12 Groups gathered together all the classic yachts.

Classic Marconi Gaff Group: 7 entries

1 - Yanira (Aas 1953)
2 - Samarkand (Sparksman&Stephens 1958)
3 - Eugenia V (Rhodes 1968)

Classic Marconi B Group


1 - Outlaw (Illingworth 1963)
2 - Argos (Holman 1964)
3 - Fantasque (Mauric 1970)

12 m JI Fast-racer Group


1 - Il Moro di Venezia (Frers 1976)
2 - Ikra (Boyd 1964)
3 - France (Mauric 1970)

Epoque Gaff Group


1 - Spartan (Herreshoff 1912)
2 - Olympian (Gardner 1913)
3 - Chinook (Herreshoff 1916)

Epoque Gaff B Group


1 - Kelpie of Falmouth (Sweisguth 1928)
2 - Marigold (Nicholson 1897)
3 - Lulu (Rabot Caillebotte 1897)

Epoque Marconi A Group


1 - Rowdy (Herreshoff 1916)
2 - Enterprise (Olin Stevens 1940)
3 - Seven seas of Porto (Clinton Crane 1935)

Epoque Marconi B Group


1 - Leonore (Anker 1925)
2 - Jour de Fête (Paine 1930)
3 - Carron II (Fife 1935)

Epoque Marconi C Group


1 - Cholita (Potter 1937)
2 - Blitzen
3 - Fjord III (Frers 1947)

Grand Tradition Group (Rolex Trophy)


1 - Moonbeam IV (Fife 1914)
2 - Moonbeam III (Fife 1903)
3 - Halloween (Fife 1926)

Guest Class


1 - Maria Giovanna II (Olin Stephens 1969)
2 - Alibaba II
3 - Dainty (Westmacott 1022)

Tofinou - 9 entries


1 - Camomille -Jean Louis Nathan)
2 - Black Legend (Christophe Delachaux)
3 - Milou (Mario Schobinger)

Tofinou 9.5


1 - Mynx - Guy Reynders
2 - Pippa - Obe edward S. Fort
3 - Pitch - Patrice Riboud

15 m JI


1 - Mariska (Fife 1908)
2 - The Lady Anne (Fife 1912)
3 - Tuiga (Fife 1909)
4 - Hispania (Fife 1909)


US & CARIBBEAN REGATTAS


Antigua Classic Yacht Regatta

13th - 19th April 2016

VINTAGE (OVERALL)

CLASS A – 1st THE BLUE PETER (4 points), 2nd NORDWIND (9 points)

CLASS B – 1st MARY ROSE (4 points), 2nd CHARM IIII (8 points)

CLASS B – 1st JANLEY (4 points), 2nd SEEFALKE (8 points), 3rd BELLONA (12 points)

CLASSICS (OVERALL)

CLASS A – 1st ADIX (5 points), 2nd ALEXA OF LONDON (7 points), 3rd COLUMBIA (12 points)

CLASS B – 1st ARGO (4 points), 2nd CHRONOS (8 points), 3rd KAIROS (12 points)

CLASS C – 1st HERON (4 points), 2nd SELJM (8 points), SORCA (15.0 points)

CLASS D – 1st PALONA VI (4 points), 2nd SEGUE (8 points), 3rd ISLAND SWIFT (13 points)

TRADITIONAL (OVERALL)

1st ZEMI (7 points), 2nd GENESIS (8 points), 3rd FREE IN ST BARTHS (10 points)

GRP A (OVERALL)

1st FROLIC (5 points), 2nd PETRANA (10 points), 3rd DESIDERATA (11 points)

GRP B (OVERALL)

1st LAZY LEG (5 points), 2nd CALYPSO (7.0 points), 3rd SYNIA (12.0 points)

SPIRIT OF TRADITION CLASS A (OVERALL)

1st DRAGONERA (4 points), 2nd EL ORO (9 points), 3rd REBECCA (14 points)

SPIRIT OF TRADITION CLASS B (OVERALL)

1st WILD HORSES (4 points), 2nd FREE SPIRIT (8 points), 3rd BRAVEHEART OF SARK (16 points)


Marblehead Corinthian Classic Yacht Regatta

12th - 14th August 2016

VINTAGE CORINTHIAN (OVERALL)

1st DORADE (0.40 points), 2nd FORTUNE (1.00 points), 3rd NEITH (1.00 points), 4th TAYGETA (1.60 points), 5th TARA (2.00 points)

VINTAGE DAY RACER (OVERALL)

1st Tilly XV (0.60 points0, 2nd Sagacious (0.80 points), 3rd ADAMANT (1.00 points), 4th Rozi (1.60 points)

GRAND PRIX YACHT (OVERALL)

1st Valiant (0.67 points), 2nd GLORY (0.67 points), 3rd Pleione (0.83 points), 4th WILD HORSES (1.17 points), 5th Border Alley (1.83 points), 6th Galavant (1.83 points)

GRAND PRIX DAY RACER (OVERALL)

1st RACE HORSE (0.60 points), 2nd DAGGER (0.60 points)


Sail Nantucket Regatta

19th - 20th August 2016

VINTAGE GRAND CLASSIC

(OVERALL)

1st Black Watch, 2nd Marilee, 3rd The Blue Peter, 4th Brilliant

VINATGE CORINTHIAN (OVERALL)

1st SANTANA, 2nd Dorade, 3rd Angelita, 4th Siren, 5th Vagabundo II, 6th Dolphin, 7th Rowdy

VINTAGE DAY RACER (OVERALL)

1st Tilly XV, 2nd Adamant, 3rd Silent Maid, 4th Clytie II

GRAND PRIX (OVERALL)

1st Wild Horses, 2nd Weatherly, 3rd American Eagle, 4th Columbia, 5th Galavant, 6th Zingara, 7th Fancy, 8th Arrluuk, 9th Tree of Life

GRAND PRIX RACER (OVERALL)

1st RACE HORSE


Nantucket Opera House Cup

21st August 2016

VINTAGE GRAND CLASSIC (OVERALL)

1st BLACK WATCH, 2nd Marilee, 3rd Nirvana, 4th The Blue Peter, 5th Rugosa, 6th Ticonderoga, 7th Lone Fox, 8th Juno, 9th Brilliant

VINTAGE CORINTHIAN (OVERALL)

1st Cara Mia, 2nd Siren, 3rd Dorade, 4th Santana, 5th Dolphin, 6th Fortune, 7th Vagabundo II, 8th Angelita, 9th Kestrel, 10th Aegir, 11th Glide, 12th Summer World, 13th Gyre, 14th Wraith, 15th Alianza, 16th Rowdy

VINTAGE DAY RACER (OVERALL)

1st Elska, 2nd Silent Maid, 3rd Tilly XV, 4th Adamant, 5th Hope, 6th Clytie II

GRAND PRIX (OVERALL)

1st Galavant, 2nd Mustang, 3rd Valiant, 4th Wild Horses, 5th Weatherly, 6th Columbia, 7th Eagle, 8th Pleione, 9th Ingara, 10th Fancy, 11th Sophie, 12th Arrluk, 13th Tree of Life, 14th America

GRAND PRIX DAY RACER (OVERALL)

1st RACE HORSE, 2nd Sea Horse, 3rd Bapple, 4th Phebe, 5th Serendipity, 6th Myth, 7th Starry Night, 8th Regalia, 9th Una, 10th Rhapsody, 11th Owl, 12th Winks


Newport Classic Yacht Regatta

2nd - 4th September 2016

VINTAGE GRAND CLASSIC (OVERALL)

1st Gleam, 2nd Black Watch, 3rd Marilee, 4th The Blue Peter, 5th Ticonderoga, 6th Rugosa

VINTAGE CORINTHIAN CLASS (OVERALL)

1st Amorita, 2nd Dorade, 3rd Siren, 4th Santana, 5th Neith, 6th Fortune, 7th Vitesse, 8th Cara Mia, 9th Roque, 10th Rune, 11th Salty, 12th Sonny, 13th Vagabundo II, 14th Odyssey

VINTAGE DAY RACER (OVERALL)

1st Ruwaida V, 2nd Mink, 3rd Chance, 4th Tilly XV, 5th Gamecock, 6th Adamant

GRAND PRIX YACHT (OVERALL)

1st Wild Horses, 2nd Galavant, 3rd Valiant, 4th Arrluuk

GRAND PRIX DAY RACER

1st RACE HORSE